Etablering av nye fylke- og kommunelag
PensjonistPartiet ønsker i å komme i kontakt med personer som kan tenke seg å etablere nye fylke- og kommunelag.
Ta kontakt på mailadr: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.
Neste HS møte
Søndag 18. Mai.
Landsmøte på Gjøvik
Lørdag 19. og Søndag 20. Mai.
For innbetalinger;
Pensjonistpartets bankkto.
7334 05 55705
DNB
Org.nr. 985130590
Web-ansvarlig:
Cecilie B Haeseler
Ved spørsmål og behov for hjelp, kontakt Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.
Den lokale webmaster har ansvaret for sine fylker og kommuner. Snakk med din fylkesleder og meld deg gjerne til tjeneste. Gi beskjed hvis webkurs ønskes.

Pensjonistpartiet i Asker merker en betydelig bekymring rundt den nye pensjonsreformen. Info som er gått ut i forkant er uoversiktlig og svakt. Pensjonister i Asker er engstelig for sin fremtidige pensjon og økende skatt når den nye pensjonsreformen trer i kraft fra 2011. Pensjonistpartiet har fått mange spørsmål fra sine medlemmer om denne sak og vi kan kort oppsummere det slik.
Den nye Pensjonsreformen som kommer i 2011 forårsaker også endring av skattereglene. Den nye skatteregelen skal motivere de eldre til å jobbe mer, med valgfri pensjon fra 62 år. Skattesatsen på ekstra tjente kroner blir redusert for pensjonisten med middels og lave inntekter.
Den nye skattemodellen innebærer at over 200.000 pensjonister må betale mer i skatt. Regjeringen fjerner særfradraget for alder på drøyt kr. 19.000,-. Begrunnelsen for denne gode ordning var at eldre har større utgifter til legetimer, transport og medisiner enn andre. På toppen av det hele økes egenandelene for medisinske utgifter.
I tillegg økes trygdeavgiften for pensjonister fra 3 % til 4.7 og minstefradraget blir ikke hevet dit det skulle vært hele tiden, kun nesten.
Lønnsutviklingen skal være 0,75 % lavere enn de yrkesaktives, til tross for at Stortinget i 2003 vedtok at pensjonister, utføre og yrkesaktive skulle ha lik lønnsutvikling.
Oppsummerer en alt dette, ser en tydelig at pensjonistene sitter igjen med ”Svarteper” fordi Staten gir noen goder og tar mer tilbake med den andre hånden.
Pensjonistpartiet mener at pensjonsytelser og deres beskatning må være en langsiktig kontrakt mellom samfunnet og pensjonistene, ikke et forhold fra budsjett til budsjett der verdien av pensjonene endres etter forgodtbefinnende.
Kjell Sandanger
Leder i Asker Pensjonistparti.